5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Nekřič, vždyť tě slyším!

Nekřič, vždyť tě slyším!

Autor: Hana Zahradníčková | Datum: 21.11.2012 | Vydání: 12/2012

„Mařenko, nekřič tolik, vždyť tě slyším, stojím vedle tebe,“ nejčastější věta, kterou doma používáme. Naše dcerka není nedoslýchavá, to už jsme s pediatrem vyloučili, je prostě jen temperamentnější a jako nejstarší ze tří dětí má potřebu se prosazovat jako vůdce. A také je to pravděpodobně odpověď na prostředí, ve kterém žijeme.

Nekřič, vždyť tě slyším!

Ne náhodou je hluk nazýván jedním z hlavních ekologických problémů současného světa. Světová zdravotnická organizace dokonce vyhlásila Mezinárodní den boje proti hluku. Zdraví nebezpečný hluk, na kterém se podílí zejména doprava a průmyslová výroba, je tématem vlád všech zemí, tu naši nevyjímaje – zrovna se chystá nový zákon zpřísňující ochranu před hlukem ve venkovním prostoru. Pokud projde, budou naše rodinné vycházky se třemi dětmi ohroženy jistou pokutou. Neměl by se na rodičovský příspěvek, vzhledem k míře hluku, jaké jsme svými ratolestmi vystaveni, vztahovat rizikový příplatek? Ovšem je třeba podotknout, že bez rizika nejsou ani samy hlukotvůrci.

Chvála nočního klidu

Víte, že vyrůstání v hlučné domácnosti může zbrzdit vývoj dítěte? Například v prvních dvou letech života, kdy se dítě učí mluvit, jsou na tom v osvojování schopnosti mluvit daleko lépe jedinci, kteří vyrůstají v klidné domácnosti, než děti vystavené nadměrnému hluku. Ať už je to permanentně zapnutá televize, cirkulárka, lux nebo jen domácnost „po italsku“. Velmi důležitým faktorem je pak kvalitní spánek, je-li to možné v naprostém tichu. Jelikož sluch funguje, i když člověk spí, hluk během spánku snižuje jeho kvalitu i hloubku. Druhotně tak například zapnutý domácí spotřebič zkracuje klidný spánek dětí (potřebují ho podle věku 11 až 12 hodin), což se negativně projevuje na jejich prospívání. Děti sice ukládáme kolem sedmé až osmé hodiny, ale vzhledem ke zvýšené aktivitě zbytku rodiny v tuto večerní dobu se dětem často nedaří usnout dříve než kolem deváté. V ideálních podmínkách je přitom průměrná doba usínání třicet minut. Zkracováním doby a kvality spánku bráníme dítěti vyzískat maximum ze spánkových cyklů, během nichž dítě fyzicky i intelektuálně dozrává.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Děti a my č. 12/2012 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 4, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola