5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > To je moje tajemství

To je moje tajemství

Autor: Kateřina Rodná | Datum: 21.11.2012 | Vydání: 12/2012

V životě každého rodiče přijde chvíle, kdy si jeho potomek na krabici od bot napíše „Tajné! Neotvírat!“ Jak s takovým tajemstvím naložíme, to ovlivní náš vztah s dítětem dost podstatným způsobem.

To je moje tajemství

Přijdete domů, uvaříte večeři a začnete svolávat rodinu ke stolu. Ani jedno z dětí se dlouho neobjevuje, jdete se tedy podívat, co se děje. Jindy jsou u večeře už dávno a dnes nic… Ale ouha, narazíte na zavřené dveře do dětského pokojíčku. Na klice se pohupuje čtvrtka s umně vyvedenou lebkou a zkříženými hnáty a pod ní nekompromisní nápis: „Dospjelím vstup přýsně zakázán“ a tři vykřičníky, které tomu dodávají důraz.

Děti milují tajemství. Mít tajemství, to je jedna z nejzábavnějších dětských záležitostí a nejpozději ve chvíli, kdy se dítě naučí aspoň trochu psát, se nějaký nápis podobného obsahu objeví snad na každých dveřích do dětského pokoje. A to se děti dost často pokoušejí o ochranu svého soukromí daleko dřív. Různé ty varovné blesky, namalovaná strašidla a podobně, případně cedulky vzniklé na objednávku u starších sourozenců se objevují už daleko dřív. Je to na jednu stranu pro rodiče zábavné, vždyť sami jsme měli určitě nějaké své tajnosti, a dobře si na ně vzpomínáme, na druhou stranu ale trochu zneklidňující. Najednou se naše dítě, ve kterém jsme četli jako v knize, před námi začíná uzavírat. A co když jsou ty jeho tajnosti nějak nebezpečné? Neměli bychom radši trvat na tom, aby se nám se vším svěřovalo, tak jako dřív?

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Děti a my č. 12/2012 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola