5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Aby léto nebolelo

Aby léto nebolelo

Autor: PhDr. Helena Chvátalová | Datum: 7.6.2017 | Vydání: 6/2017

„Kam nechodí slunce, tam chodí lékař,“ říkávali naši prarodiče, kteří jako děti zažívali běhání naboso téměř bez oblečení, bez jakýchkoli krémů s ochranným faktorem, které v jejich dětství a mládí ani neexistovaly, a na konci prázdnin byli opálení „jak ašanti“. V současné době však lékaři před slunečními paprsky stále více varují…

Aby léto nebolelo

Kojenci a batolata na sluníčko nepatří

Podle lékařů bychom děti do jednoho roku přímému slunci vůbec vystavovat neměli, protože jejich pokožka, která je tenčí a obsahuje méně pigmentu než kůže starších dětí a dospělých, je proti slunečnímu záření bezbranná. Takto malé děti také ještě nemají dostatečně vyvinuté potní žlázy, takže jsou více ohroženy přehřátím a úpalem.

Problém ale může nastat i při procházce s kočárkem ve velkém vedru, kdy kojenec není přímému slunci vystaven. Pokud léto přinese tropické teploty, je bezpečnější vyjít s malým dítětem ven buď brzy ráno, nebo až v podvečer. Kočárek s dítětem bychom neměli nikdy postavit na sluníčko, protože jeho bouda sice chrání před přímými paprsky, ale nikoli před vedrem. Snadno se rozehřeje a teplota uvnitř kočárku pak může být dokonce vyšší než venku.

Opatrnosti je třeba i u batolat. Děti do tří let by nikdy neměly být na slunci v poledních hodinách, tedy mezi 11. a 15. hodinou (což ostatně není dobré ani pro starší děti a pro dospělé). Na sluníčku i mimo tuto dobu by měly být minimálně, vždy chráněny lehkým oděvem a pokrývkou hlavy. Slunění nebo dokonce opalování se u dětí důrazně nedoporučuje.

Vybírejme pečlivě krém na opalování

I když malé dítě přímému slunci nevystavujeme, je dobré ošetřovat v létě jeho pokožku opalovacími krémy. UV záření se totiž odráží i do zastíněných ploch a proniká do pokožky i přes mraky.

„Zhruba od půl roku věku dítěte je vhodné používat speciální přípravky na opalování určené pro děti. Kvalitní přípravky pro citlivou dětskou pokožku by měly být hypoalergenní a neměly by ucpávat póry,“ píše na www.babyweb.cz Gaurí Chrastilová. A dodává, že podle způsobů, jakým látky obsažené v opalovacích krémech či emulzích chrání před UV zářením, rozlišujeme dva typy filtrů – chemické a fyzikální (někdy se označují i jako minerální). Chemické se vsakují do kůže, kde pohlcují UV záření. Fyzikální filtry se oproti tomu chovají jako jakási malá zrcátka a UV záření odrážejí. Pro děti dermatologové doporučují opalovací přípravky s obsahem fyzikálních filtrů, protože se na rozdíl od chemických nevsakují do pokožky, s vlastní kůží tedy nereagují, takže ji ani nedráždí.

Kromě složení opalovacího krému (pozor na obsah konzervantů, parabenů a parfémů!) je nejdůležitější číslo ochranného faktoru. Pro malé děti by se hodnota ochranného faktoru (OF, SPF) měla pohybovat mezi čísly 30 a 50.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 6/2017 nebo v On-line archivu.


Hodnoťte a doporučte:Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666