5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Otcové a dcery

Otcové a dcery

Autor: Lenka Matoušková | Datum: 28.3.2017 | Vydání: 4/2017

Máte pochybnosti o vlastní přitažlivosti a kráse? Trpíte pocity méněcennosti? Cítíte se nešťastná ve svých intimních vztazích s muži? Pravděpodobně jste měla otce, který vám nedal to, co měl.

Otcové a dcery

Jako psycholožka mám možnost naslouchat různým životním příběhům žen. Žen, které nejsou v životě spokojené, nevěří si, nedaří se jim v partnerském životě. Když začnou vyprávět o svém dětství a dospívání a já se jich zeptám na otce, opakuje se dost často stejný scénář – ať už jim je dvacet, třicet, nebo padesát, všimnu si, jak se postupně promění jejich tvář. A i já, stejně jako autorka knihy Ženy, které příliš milují, mám náhle pocit, že jsem právě „zřetelně zahlédla stín zraněné malé holčičky“.

První muž

Pro každé dítě je výhodné, pokud může vyrůstat s oběma rodiči. Možná jsme ale až příliš často v tomto kontextu uvažovali jen o matce. Jsem přesvědčena, že pro optimální psychický vývoj dětí je zásadní i postava otce, neméně než matky. Otec svým počínáním významně ovlivňuje to, jak se dívka bude cítit jako žena a jaké partnerské a intimní vztahy bude v dospělosti navazovat. To, jak se nám v životě a partnerství daří a nedaří, je pochopitelně ovlivněno celou řadou faktorů. Od těch vrozených, které souvisí například s naším temperamentem, až po ty sociální. Ty obsahují všechny vztahy, které navazujeme – rodinné, přátelské, vrstevnické, pracovní. Je těžké určit, co či kdo přesně způsobil, že se nám v životě opakuje něco, co nechceme. Vliv otce přesto považuji za zásadní. Pokud je čtenářem muž, který má dceru, přála bych mu, aby uvěřil, že pro ni může být skutečně tak výjimečný a nepostradatelný.

Richard Warshak, známý americký psycholog, nazývá otce „prvním mužem v životě dívky, jehož pozornost chtěla získat“ a tvrdí: „Cítí-li se dívka odmítnuta prvním mužem ve svém životě – svým otcem –, pak všechna další setkání s muži jsou viděna touto pozorovací čočkou, zamlženou obavami a podezřením.“ To, že dívka buď se svým otcem vůbec nežila, nebyla v kontaktu, nebo subjektivně vnímá, že otec v jejím životě scházel, jí může působit celou řadu vztahových, partnerských a milostných problémů.

Některé ženy jsou tak zraněny otcovým odmítnutím, selháním, nebo jeho úplnou ztrátou, že chybějící otcovu lásku začnou v dospělosti kompenzovat nadměrnou touhou po mužích. Možná právě takovou ženu měl na mysli a v srdci básník Jiří Orten, když napsal: „Jak ke mně přicházíš, tak k jiným přicházelas, jak mne líbáváš, tak jiné líbalas…“ Lásku, kterou tyto ženy nezískaly od svého otce, hledají u jiných mužů. Neuspokojená přirozená potřeba něžných projevů lásky mezi otcem a dcerou vytváří v ženě prázdné místo. Místo hladové po lásce a dotecích, které se může projevit navenek jako promiskuitní chování, kterým podle Guye Corneaua, autora knihy Anatomie lásky, žena křičí do světa něco takového: „Miluji proto, abych se zbavila prázdnoty v sobě. Nabízím své srdce každému, kdo přichází, protože sama nevím, co si s ním počít.“

Opakem jsou ženy, které mají problém navázat jakýkoli důvěrný vztah s mužem. Cítí se velmi osamělé, odcizené, neumějí existovat v důvěrném vztahu s muži, často mají problém navázat důvěrný vztah i se ženami. Odmítají jakékoli flirtování, které jim připadá ponižující. Pokud jim muž dělá kompliment, neumějí ho přijmout. Norman Wright, autor knihy Navždy tátovo děvče, je přesvědčen, že to souvisí s jejich otcem – žena se naučila neočekávat žádnou lásku, vřelost, blízkost a důvěrný vztah. Všechny muže od sebe nakonec odežene. Nechce potrestat ve skutečnosti je, ale otce, který ji zklamal a zranil tím, že ji žádný skutečný citový vztah nenabídl.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 4/2017 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (2 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace