5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Život s manipulátorem - Když láska přináší utrpení

Život s manipulátorem - Když láska přináší utrpení

Autor: Kateřina Rodná | Datum: 2.11.2011 | Vydání: 11/2011

Kdo se nechá ve vztahu ovládat, je hloupý slaboch bez názoru, říkáme si. Nechce se nám věřit, že by se nechal partnerem psychicky ovládat třeba i vysokoškolsky vzdělaný člověk s pověstí špičkového odborníka. Přesto je to tak. Manipulátoři „klamou tělem“, léta je všichni považují za ideál zodpovědnosti a lásky – a pokud si jejich manžel či manželka postěžují, máme je za nevděčníky.

Život s manipulátorem - Když láska přináší utrpení

Pětatřicetiletá lékařka Mirka žije ve vzorném vztahu. Její manžel, vysoce postavený bankovní úředník, je navenek ideální partie. Oba jsou typický úspěšný pár – nedávno si postavili dům na okraji města, jezdí drahým autem, mají dvě malé děti, a dokonce i toho labradora. Mirka je s dětmi zatím doma, i když vlastně kdysi plánovala, že bude aspoň na částečný úvazek pracovat. Manžel hodně cestuje, a když jsou spolu ve společnosti známých, srší vtipem a přitahuje pozornost mnoha žen. Dokonce se zdá, že si své postavení docela užívá. O své ženě obvykle mluví v superlativech – tedy spíš o své lásce k ní a o tom, jak se o ni stará. Občas probleskne i nějaké povzdechnutí, to víte, vždyť ona už nemyslí na nic jiného než na ty děti… A ženy kolem jí tiše závidí – co ony by za to daly, mít doma někoho takového! A ona si ho za to vlastně neváží.

I Mirka ví, že by asi měla být šťastná. Má to, co si vždycky přála. Ale šťastná není, a dokonce ani spokojená. Přes všechna slova, kterými ji manžel zahrnuje, se cítí prázdná a osamělá. Má pocit, že za nic nestojí, ať řekne, nebo udělá cokoliv, nikdy to není dost dobré. Nejspíš už opravdu k ničemu není, snad ani tu složenku už by neměla vyplňovat sama. Je vyčerpaná, poslední dobou ji stále trápí bolesti páteře a hodně zhubla. Je stále sama, přátelé a kamarádi se někam ztratili a svou rodinu už moc nevídá, manžel si s nimi nerozumí. On sám je pořád pryč, ale čím to, že když se manžel vrací domů, je z toho nevysvětlitelné napětí. Asi jsem opravdu blázen, říká si Mirka, snad bych přece jen měla jít k psychiatrovi, jak mi manžel radí. Ale proč mám pořád takový divný pocit, že v našem vztahu není něco v pořádku?

A ono patrně skutečně není něco v pořádku. Stala se obětí manipulátora – člověka, který používá psychický teror k tomu, aby si podrobil partnera, se kterým žije. Samozřejmě, manipulátory mohou být ve vztahu muži, stejně jako ženy, jen pro každé pohlaví jsou typické jiné vzorce manipulativních manévrů.

Ne každá manipulace ze strany partnera je projevem manipulativní osobnosti. Naopak, určitá míra manipulace je v normálních, zdravých vztazích docela běžná. Jen nesmí nikomu škodit a oba partneři musí být v rovnováze. Nejde o mocenský boj.

Jsme snad všichni manipulátoři? To zdaleka nejsme. I když prvky manipulativního chování použijeme tu a tam snad všichni, musíme rozlišovat mezi manipulativním chováním a manipulativní osobností. Manipulativní osobnost je člověk, který využívá našich dobrých vlastností, snahy pomoci, všeobecně sdílených přesvědčení a dobrých úmyslů k tomu, aby ovlivňoval naše chování a naše cítění, a to trvale. Zisk, který mu z toho plyne, má pro jeho osobnost zásadní význam – podrobováním si a ponižováním ostatních si potvrzuje svůj (narušený) pocit vlastní hodnoty. Manipulátor bez publika trpí. Potřebuje své oběti, aby obrazně řečeno „šplhal ke slunci po jejich zádech“. Způsoby, jakým se manipulátor dostane svým obětem pod kůži, jsou obvykle nenápadné. Typický manipulátor se alespoň zpočátku jeví jako milý, hodný, často obětavý člověk, kterého je těžké nemít rád. Když potom dostane svého partnera tam, kam potřebuje, tedy do stavu závislosti, může se rozvinout jeho talent v plné šíři. Jeho vliv má na oběť devastační účinek, ale oběť si paradoxně tento vliv obvykle dlouho, někdy celá léta, neuvědomuje.

I když prvky manipulace známe z běžného života, skutečných manipulátorů není v populaci tolik. Podle Isabelle Nasare-Aga, francouzské psychoterapeutky, která se manipulací dlouhodobě zabývá, jsou manipulátorů zhruba 2–3 %. Je pravděpodobné, že jste se v okruhu svých známých, kolegů nebo své rodiny s někým takovým už setkali. Manipulátor má na ostatní lidi vždy negativní vliv. Partnerské soužití se skutečným manipulátorem je obrovská zátěž.

Námluvy

Je-li manipulace rozpoznatelná, proč si partneři manipulátorů nerozmyslí, zda vstupovat do svazku s někým takovým? To je oprávněná otázka, ale předpokládá, že partner-manipulátor se projevuje negativně od samého počátku vztahu. Tak tomu ve skutečnosti zpravidla nebývá. Právě naopak. Manipulátor, který dokáže mistrně ovládat druhé, se zprvu jeví jako milý, inteligentní, hodný a obětavý, jednoduše jako téměř ideální muž či žena. Postupuje přitom s lehkostí a grácií, která nedává tušit, že jeho jednání je ve skutečnosti vedeno snahou získat to, co chce. Velmi dobře odhalí slabé stránky svého partnera a obratně je využívá. Tuto hru dokáže hrát velmi dlouho, dokonce i několik let, aniž by měl druhý z páru podezření. Může mít sice nejasný pocit, že něco není v pořádku, ale své pochyby obvykle zahání – navenek je manipulátor přece bezvadný, má ho rád atd.

Manipulátor se obvykle zpočátku snaží okouzlit partnerovy rodiče a příbuzné, a nezřídka se mu to daří. Podobně působí i na přátele. Teprve později bude usilovat o to, aby svou partnerku či partnera izoloval a odloučil od rodiny a přátel.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 11/2011 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace