5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Dnes porodíte svoje dítě

Dnes porodíte svoje dítě

Autor: Marie Claude Delahaye | Datum: 30.7.2008 | Vydání: 4/2008

Den porodu obvykle nastává na konci 38. týdne těhotenství. Přečtěte si, co vás přesně čeká po příchodu do porodnice.

Že se porod blíží, poznáte podle některých drobných příznaků, které se dostavují několik dní před porodem nebo v jeho předvečer. Patří k nim:
* Pocit velké únavy, pocit „na zvracení“, ačkoliv až doposud vám bylo dobře. Je to způsobeno hormonální změnou, ke které dochází na konci těhotenství v návaznosti na zahájení porodu.
* Uvolnění děložní zátky. K vypuzení hlenu, který uzavíral hrdlo děložní během celého těhotenství, dochází obvykle ve chvíli, kdy se dostaví stahy, někdy i tři dny před porodem.
* Může se stát, že se přistihnete, jak důkladně, přímo zuřivě uklízíte. Máte starost o to, aby všechno bylo dokonalé, urovnané, čisté. Tato potřeba „vyčistit hnízdo“ ohlašuje bezprostřední příchod porodu.

Kontrakce

Jakmile cítíte pravidelné kontrakce (stahy), zvláště pokud se jedná o vaše první dítě, máte ještě hodně času na odchod do porodnice, protože mezi prvními kontrakcemi a úplným otevřením hrdla uplyne několik hodin. Ve skutečnosti porod začíná tehdy, když zaznamenáme pravidelné a bolestivé kontrakce v oblasti břicha nebo ledvin. Položte si ruce na břicho, ucítíte, jak tvrdne ve stejné době, kdy cítíte bolest. Jestliže stahy neustanou, znamená to, že jde skutečně o kontrakce ohlašující začátek porodu.

Cítíte, jak kontrakce postupuje, a je tím bolestivější, čím tvrdší je vaše děloha. Dosáhne vrcholu a pak ustoupí. Už necítíte bolest. Nastává klid do té doby, než se dostaví další kontrakce. Sledujte čas mezi dvěma kontrakcemi. Jakmile se začnou dostavovat pravidelně každých deset minut, můžete se vypravit do porodnice. Od tohoto okamžiku nepijte a už nic nejezte, protože je lepší mít prázdný žaludek pro případ, že by byla nutná anestezie.

Děloha je sval tvořený několika typy tkání, které, tak jak se stahují, sehrávají přesnou roli v průběhu porodu. Kontrakce vedou k roztažení hrdla dělohy a sestupu dítěte do pochvy, aby odtud bylo vypuzeno. Kontrakce otevírají tedy cestu z dělohy do vnějšího světa.

Vymizení děložního hrdla

Kontrakce postupují ode dna dělohy k hrdlu. Při každé kontrakci táhnou stěny dělohy hrdlo vzhůru. Hrdlo se tak postupně zkracuje, až se úplně ztratí. Nakonec splyne se zbytkem dělohy. U prvorodiček otevírání začíná, jakmile hrdlo zmizí. To může trvat i několik hodin. U vícerodiček dochází k dilataci (otevírání) a vymizení více méně ve stejnou dobu. Pod vlivem kontrakcí se hrdlo pomalu otevírá. Úplná dilatace hrdla odpovídá otevření o průměru 10 cm. Děložní tělo se tak propojí s vaginou. Dítě nemůže opustit dělohu, dokud není dilatace dokončena. Matka cítí hlavu dítěte, jak tlačí na dolní pól dělohy a projevuje snahu tlačit. To ničemu neposlouží. Je třeba počkat, až lékař nebo porodní asistentka, kteří porod řídí, nevydají pokyn. Kontrakce působí na dítě a posouvají ho pomalu vpřed. Pomáhají mu, aby se lehce natočilo do nejlepšího směru průchodu pánví. Spuštění kontrakcí má různé příčiny: Hormonální faktory Tím, že podvěsek mozkový dítěte vylučuje hormon, snižuje se výrazným způsobem množství progesteronu v organismu matky. To způsobuje sekreci dalšího hormonu, tentokrát podvěskem mozkovým matky. Jde o oxytocin, jehož přítomnost je pro porod zásadní, protože vyvolává kontrakce. Množství prostaglandinů, hormonů vylučovaných samotným děložním svalem, se zvyšuje a vyvolává kontrakce.

Mechanické faktory Napnutí dělohy způsobí v jistém okamžiku vylučování prostaglandinů. Na hrdlo působí následkem vyvíjeného tlaku hlava dítěte vsunutá do pánve. Kontrakce mohou začínat a probíhat díky nervovému reflexu, který vychází z hrdla. Není nijak vzácné, že poslední těhotenská prohlídka vyvolá porod.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 4/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola