5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Hygge: dokonalé umění pohody kdykoliv a kdekoliv

Hygge: dokonalé umění pohody kdykoliv a kdekoliv

Autor: Veronika Zavřelová | Datum: 28.3.2017 | Vydání: 4/2017

Chystáte se skopnout podpatky, navléct staré teplé ponožky, začíst se do knížky u plápolajícího krbu nebo alespoň svíčky? Právě jste začali praktikovat umění pomalého a uvědomělého dánského životního stylu – hygge –, ať už žijete kdekoliv.

Hygge: dokonalé umění pohody kdykoliv a kdekoliv

Zdá se, že svět je každoročně obohacen o další nový trend životního stylu, bez kterého zaručeně nemůžeme být. Police knihkupectví zabývající se koníčky, vařením či interiérovým designem, získaly na sklonku roku 2016 další zásadní přírůstky v podobě představy a návodů k pomalému a uvědomělému životu, tentokráte mající kořeny v Dánském království.

Když je dlouho tma

Slovo hygge [hue-ga] je organickou součástí dánské slovní zásoby a může fungovat jako podstatné jméno i jako jiné slovní druhy. Hygge vystihuje schopnost užít si projevy běžného života v jeho jednoduchosti, prosté kráse a nekomplikovanosti, obracející se spíše do vnitřního klidu než hledání vnějších vzruchů a okázalého luxusu. V běhu každodennosti to může znamenat schopnost zastavit se během pracovního dne s kolegy na kávu a sladké pečivo, přijít z té stejné práce v rozumnou hodinu domů, a mít tak čas sníst doma uvařenou večeři u vkusně prostřeného stolu s celou rodinou. Ale taky koukat se na televizi z postele, zachumlaní pod dekou. Jak vysvětlila pro BBC Susanne Nilsson, která učí hygge jako součást kurzu dánštiny na Morley College v Londýně, je to hodně o počasí: „Když máte 17 hodin denně tmu, nezbývá vám než se zaměřit na domácí pohodu.“ Jde prostě o důraz na kvalitní prožití drobných, obyčejných okamžiků, které jsou v celku důležitější a formativnější než momenty, kdy bouchá šampaňské.

Příklon k pomalejšímu životnímu tempu a důraz na sdílené rodinné hodnoty je vlastně zcela srozumitelnou reflexí dánských (skandinávských) kulturních hodnot. Dánsko se řadí k zemím s nízkým mocenským rozestupem. Všichni jsou si víceméně rovni, nikdo se nad nikoho nepovyšuje a urputně a hlasitě neprosazuje svůj názor. Zásadním rysem je také femininní kultura s orientací na solidárnost a starostlivost o ostatní, zaměřená spíše na udržování vztahů a kontaktů než na soutěživost, výkon a výsledek. Zároveň je to ale stále individualistická společnost, kde je respektováno soukromí, svobodný názor a individualita jedince. Taková země je hodnotově poměrně kontrastní např. k USA, kde je kulturně zakotvena soutěživost a orientace na výkon, prvenství, schopnost se prosadit, což se uplatňuje a oceňuje ve více maskulinních kulturách, jako je třeba Velká Británie či Německo.

Vymysli styl

Jak se tedy stalo, že hygge útočí na první příčky knižních bestsellerů zejména za hranicemi svého původního domova? Popularizace tohoto severského fenoménu přichází z jiného království, a to z Velké Británie. Podle Oxfordského a Collinsova slovníku britské angličtiny patřilo slovo hygge (spolu s výrazy Trumpism a Brexit) ke slovům roku 2016 anglického jazyka. A skandinávské bary a restaurace rostou v Británii jako houby po dešti.

Není až tak překvapující, že právě ostrovní marketingoví mágové přicházejí s hledáním uklidňujícího životního stylu, který vidí štěstí a radost v obyčejných, běžně dostupných aktivitách. Po turbulentních politických volbách a změnách loňského roku je vyhledávání alespoň minimální stability a touha po ní sázkou na jistotu. Mít zase na chvíli pocit, že mohu, byť v malém měřítku, kontrolovat a ovlivňovat stav věcí.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 4/2017 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace